EPI 40MMGREASER EZ Bearing Greaser - 40mm
★★★★★ 4.3 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by satradepost.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
High-quality CNC machined with precision-drilled grease channel and dual O-ring seals. Quick and easy way to extend the life of your wheel bearings. Simply remove the wheel, brake caliper and hub (also spindle or wheel shaft for models that need 30mm greaser); insert greaser tool and use your grease gun to pack your wheel bearings. 30mm EZ Greaser is designed to service compatible with Can-Am 30mm ID wheel bearings. 39mm EZ Greaser is designed to service compatible with Can-Am 39mm ID wheel bearings with removing the wheel shaft. 40mm EZ Greaser is designed to service compatible with Polaris 40mm ID wheel bearings without removing the wheel shaft. 44mm EZ Greaser is designed to service compatible with Polaris 44mm ID wheel bearings without removing the wheel shaft.
  • High-quality CNC machined with precision-drilled grease channel and dual O-ring seals
Brand EPI
Model EPI 40MMGREASER
Exterior Painted
Item Weight 6.4 ounces
Manufacturer EPI
Item model number 40MMGREASER
Product Dimensions 5 x 3.5 x 2.3 inches
Manufacturer Part Number 40MMGREASER
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (104)
4 stars
6% (8)
3 stars
3% (4)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)